Новини

18 лютого 2019, 21:03

Ірина Геращенко: Парламент має розширити повноваження Комітету з питань європейської інтеграції для пришвидшення виконання Україною зобов’язань по Угоді про асоціацію

докладніше
18 лютого 2019, 16:39

Відбувся особистий прийом громадян головою Комітету у закордонних справах Ганною Гопко

докладніше
18 лютого 2019, 16:00

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи підтримав зміни до Закону про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва ЦСВЯП

докладніше
18 лютого 2019, 13:02

Голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко взяла участь у 55-ій Мюнхенській конференції з безпеки

докладніше
18 лютого 2019, 11:14

Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення ініціює проведення парламентських слухань на тему: "Детінізація заробітної плати"

докладніше
18 лютого 2019, 09:47

У «Відомостях Верховної Ради України» опубліковано Закон про внесення змін до Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель

докладніше
15 лютого 2019, 18:04

А.Парубій: «Не було б України, якби не така підтримка Литви на шляху нашої незалежності і на шляху до Євросоюзу"

докладніше
15 лютого 2019, 17:29

Андрій Парубій взяв участь у церемонії відкриття Порталів Акта проголошення незалежності України та Конституції України у Верховній Раді України

докладніше
15 лютого 2019, 16:50

Андрій Парубій: Втручання Росії у виборчий процес в Україні вже відбувається у всіх сферах

докладніше
15 лютого 2019, 15:37

Андрій Парубій: Цивілізований світ має спільно протистояти російській агресії

докладніше
15 лютого 2019, 15:35

Сироїд: Європа без України не є дійсною. Доки не буде цього розуміння, будемо в небезпеці

докладніше
15 лютого 2019, 15:17

Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування провів у місті Львів круглий стіл на тему: "Впровадження Закону України "Про співробітництво територіальних громад": стан та перспективи розвитку"

докладніше
15 лютого 2019, 14:24

Андрій Парубій: Закон про мову планується до розгляду у Верховній Раді наступного пленарного тижня, а Виборчий кодекс - протягом поточної сесії

докладніше
15 лютого 2019, 12:19

Андрій Парубій підписав Розпорядження про створення Офісу парламентської реформи

докладніше

Канал Рада 

Програма стажування молоді в Апараті Верховної Ради України

Програма стажування молоді в Апараті Верховної Ради України у 2019 році 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Звіти депутатів
Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів НКРЕКП Портал відкритих даних
Децентралізація влади
08 травня 2015, 13:57

 Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України 

У Верховній Раді України відбулося урочисте засідання, присвячене 70-ій річниці Перемоги над нацизмом в Європі, місцю і ролі Українського народу у Другій світовій війні

 

В урочистому засіданні взяли участь Президент України Петро Порошенко, Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, ветерани Другої світової війни, народні депутати України, Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк та члени Уряду, керівники центральних органів виконавчої влади, Президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко, колишні Голови Верховної Ради України, колишні Прем'єр-міністри України, Голова та члени Конституційного Суду України, Голова Верховного Суду України та голови вищих спеціалізованих судів, Генеральний прокурор України, Голова Національного банку України, Секретар Ради національної безпеки і оборони України, Київський міський голова, предстоятелі церков і релігійних об'єднань України, представники іноземних парламентів, дипломатичного корпусу, громадських організацій і засобів масової інформації.

Урочисте засідання відкрив Перший заступник Голови Верховної Ради України Андрій Парубій.

У сесійній залі прозвучав Державний Гімн України.

А.Парубій виступив з короткою промовою.

Він зазначив, що для українців Друга світова війна розпочалася в березні 1939 року боями за Закарпатську Україну з гітлерівськими союзниками, й у вересні 1939 року, коли літаки вермахту бомбардували Галичину і Волинь, коли ворог прийшов на нашу землю.

На фронтах Другої світової війни від Атлантики до Тихого океану, від Норвегії до Єгипту українці боролися проти Гітлера та його союзників в арміях Польщі, Канади, Франції, США, Великої Британії та Чехословаччини. "Але найбільше - понад 6 млн. українців - воювали в складі Червоної Армії, й їхній вклад у перемогу важко переоцінити. Понад 100 тисяч українців боролися в лавах УПА, і це було єдине формування, яке воювало під українським національним прапором", - наголосив А.Парубій.

Перший заступник сказав, що вклад українців у велику перемогу задля порятунку людства важко переоцінити. Українець Майкл Стренк - один із шести морських піхотинців, які підняли прапор Сполучених Штатів над Іводзімою - неприступним бастіоном імперської Японії. Українець Євген Березняк - Герой України врятував Краків від повного знищення. Українець Олексій Берест - Герой України, один з трьох бійців, що встановлювали прапор перемоги над німецьким Рейхстагом у 1945 році.

А.Парубій зазначив, що Україна заплатила за перемогу над нацизмом найвищу ціну. "Загальні втрати українців у цій кривавій війні - понад 8 млн. людських життів. Страшна ціна, але пам'ятаємо: на фронтах Другої світової війни українці захищали не тільки своє життя і свою землю. Ми захищали самі основи людської цивілізації, фундаментальні загальнолюдські цінності. Так і сьогодні, у війні з російським агресором, який прийшов на нашу землю, обороняючи Україну, ми захищаємо вічні цінності -  Свободу, Гідність і Справедливість", - заявив Перший заступник Голови Верховної Ради України.

"Ми - українці - народ-переможець, і я переконаний, як і 70 років тому, в 1945 році, так і сьогодні ми переможемо агресора. Україна переможе!", - наголосив він.

Перед учасниками урочистого засідання з промовою виступив Президент України Петро Порошенко (відео).

Перед виступом учасники засідання подивилися відеокадри з історією ветерана Другої світової війни Івана Залужного, який втратив свого онука - лейтенанта Національної гвардії Івана Гутника-Залужного.

П.Порошенко розповів про подвиг 23-річного молодшого лейтенанта Івана Залужного, який рятуючи своїх товаришів, загинув 10 серпня минулого року під Амвросіївкою на Донеччині.

П.Порошенко сказав, що полковник Іван Залужний зараз перебуває в сесійній залі. Він підійшов до нього і подякував за онука-патріота.

Президент України наголосив, що такі величні подвиги не забуваються і в історію карбуються золотими літерами.

"Тому що наша країна, проти якої здійснюється військова агресія, більше, ніж будь-яка інша, цінує мир, який тривав майже 70 років.

Тому що, - сказав би Олександр Довженко, - знову Україна в огні.

Тому що надто очевидними є паралелі між подіями в Європі наприкінці 30-х років минулого століття і тепер.

Тому що Україна, яка не була в ті роки незалежною державою, де-факто стала членом антигітлерівської коаліції, а ми, український народ - народом-переможцем. Хоча закінчення Другої світової так і не зробило Україну вільною", - наголосив Президент України.

П.Порошенко зазначив, що наше остаточне звільнення від дурману радянсько-російської імперської пропаганди значно розширює обрії історичного пізнання. Урочистості цих днів дають нам змогу як ніколи глибоко осягнути минуле, оцінити його вплив на сьогодення, зробити правильні висновки на майбутнє, проаналізувати ті події винятково в українській системі координат!

За його словами, планетарній катастрофі, якою стала Друга світова війна, можна було б запобігти, якби не ховали голову в пісок, якби не розраховували на те, що кожна нова порція людської крові ось-ось наситить хижака-агресора, якби не тішили себе ілюзіями, мовляв, нас ця біда якось омине.

"Фатальним результатом низки аморальних розрахунків та стратегічних прорахунків і стала Друга світова війна, яка в життя українців увірвалася майже за два роки до 22 червня," - сказав Глава держави.

Президент України у виступі навів дані, які свідчать про внесок українців у перемогу над нацизмом.

П.Порошенко нагадав, що кілька років тому шоком для більшості українців стала сумновідома заява - образлива і зневажлива щодо наших ветеранів і всіх українців, - ніби Росія виграла б війну й без України. Такі слова - це і наруга над пам'яттю загиблих воїнів, і знущання над почуттями живих ветеранів.

"Не виграли б цієї війни без України та українців! Тут навіть немає про що сперечатися! А ось, до речі, про те, чи почалася б війна, якби в Кремлі не підписали пакт Молотова-Ріббентропа, можна було б і подискутувати. Бо саме цей пакт відкрив останні шлюзи, які стримували війну", - наголосив він.

"Ніхто не має права монополізувати перемогу над нацизмом, а тим більше використовувати її для апології своєї імперської політики! Ця перемога - спільний здобуток всього прогресивного людства, антигітлерівської коаліції та народів колишнього Радянського Союзу. І я зараз від імені українського народу вітаю всі нації світу із 70-річчям перемоги над нацизмом", - заявив П.Порошенко.

Звертаючись до ветеранів Другої світової війни, Президент України зазначив, що вони відбили агресію проти України із заходу, і низький їм за це уклін. "Та хіба не правда, що навіть у страшних снах ви не могли уявити, що після сімдесяти років миру в життя ваших онуків та правнуків війна увірветься зі сходу?!", - запитав він.

За словами Глави держави, масштаби її не ті, що у світової. Але мотиви такі ж самі. Кордони комусь тиснуть як замалі чоботи. Імперські амбіції. Марення поверненням "исконных земель". Грубе нехтування міжнародним правом. І нібито боротьба за права своїх одномовців.

"Подібна турбота в лапках вилилася у справжню трагедію, яку Москва влаштувала насамперед російськомовним громадянам України, більша частина яких живе саме на Донбасі. Агресивна політика нашого сусіда коштувала життя більше ніж 6000 мирних громадян України - це, до речі, дані ООН. Більше 1000 зникли безвісти. Сотні тисяч людей внаслідок так званої "русской весны" стали біженцями, мусили рятуватися по всій Україні.

Вперше за 70 років ми зі зброєю в руках знову захищаємо свою країну, суверенітет та територіальну цілісність держави. Гідні слави своїх героїчних предків українці встали на захист Батьківщини, виконуючи святий обов'язок в лавах Збройних Сил України та інших військових формувань", - наголосив П.Порошенко.

Президент України назвав поіменно всіх героїв цієї війни - живих і тих, хто загинув.

На пропозицію П.Порошенка учасники урочистого засідання хвилиною мовчання вшанували пам'ять усіх загиблих і в часи Другої світової, і в нашій Вітчизняній війні за незалежність 2014-2015 років.

Президент України далі зазначив, що в рази збільшено видатки на оборону та безпеку - до 90 мільярдів гривень. А доходи впали, бо частину економіки знищено фізично. Десятки великих заводів не працюють - стоять. Десятки заводів демонтовані і вивезені до Російської Федерації. Ще десятки - завантажені на 30-40%, деякі - лише не 10 %. Тож за минулий рік промисловість на Луганщині скоротилася на 31%, а на Донеччині - на 42 %. Решта промисловості пішла вниз по технологічних ланцюжках. І ці ланцюжки охоплюють вже не лише Донбас, а й сусідні регіони, всю Україну. Це - ефект доміно. Тут справа вже не в конкретних цифрах, а в механізмі впливу на всю економіку.

П.Порошенко відзначив, що питання війни і миру - гострі та актуальні на сьогодні як ніколи. "І скільки б мене не критикували за мій мирний план, я зі свого курсу не зверну, бо відчуваю колосальну відповідальність за країну і за народ, який довірив мені владу. Бо курс цей - єдино можливий і правильний. Словом, безальтернативний. Бо він дає можливість зберігати і примножувати наші сили, нарощувати нашу обороноздатність", - наголосив він.

Президент України також зазначив, що Україна неухильно виконує домовленості, досягнуті в Мінську під час саміту в нормандському форматі. "Це дозволило забезпечити певну деескалацію конфлікту, і кожен день, коли в нас немає вбитих - для мене неначе свято. Ми маємо скоординувати зусилля всіх наших країн-партнерів та ООН", - сказав П.Порошенко.

Глава держави у виступі відзначив значний вклад масового волонтерського руху, який ущент знищив хуторянський міф про українця в хаті скраю, створення нових Збройних Сил, Нацгвардії та інших силових структур.

П.Порошенко також сказав, що позавчора на засіданні Ради нацбезпеки ухвалено стратегію національної безпеки. Виходячи з того, що російська загроза має довгостроковий характер, і розглядаючи агресивну політику Російської Федерації як головну загрозу нацбезпеці, проект ставить на меті досягнення повної сумісності сектору безпеки і оборони України з відповідними структурами країн-членів НАТО.

За його словами, це має забезпечити можливість набуття у майбутньому членства України в Альянсі, - з метою отримання дієвих гарантій суверенітету та територіальної цілісності.

"Найголовніше в чому прорахувався ворог - в готовності українців зі зброєю в руках захищати рідну землю, в незламності нашого духу та патріотизмі не на словах, а на ділі.

Ворог хотів протиставити нас одне одному, а вийшло навпаки. Важкі випробування, одна на всіх біда і спільні радості, невдачі і перемоги - все це остаточно згуртувало нас у сучасну українсько-європейську політичну націю. Націю, яка стоїть на міцній основі спільного і сильного громадянства і патріотизму", - наголосив він.

Президент України звернувся до російськомовних громадян України, відзначивши: "Русскоязычные граждане Украины свою украинскую Отчизну любят не меньше, чем украиноязычные. И доказывают это не только словами, а кровью,потом, ратными подвигами и самой жизнью. АТО, где как минимум каждый второй воин  русскоязычный, доводить, що російською мовою любити Україну можна не менше, ніж українською".

П.Порошенко, завершуючи виступ, наголосив: "Не маю сумніву, що ми переможемо, адже захищаємо свою рідну землю. Переможемо, як перемогли 70 років тому наші діди й прадіди!"

Перед учасниками урочистого засідання виступив почесний голова Всеукраїнського об'єднання ветеранів, Герой України, народний депутат чотирьох скликань, видатний український вчений, державний і громадський діяч Ігор Юхновський. "Війна - це завжди лихо, це смерть і страждання, це горе і розруха. Водночас війни, в історії кожного народу, на жаль, виступають тими реперними точками, які змінюють різко долю народу. Так і Друга світова війна в тисячолітній історії українців відіграла основоположну роль", - наголосив він на початку виступу.

І.Юхновський відзначив, що вклад українців у перемогу над Німеччиною був одним із вирішальних. "Є внутрішньою справою кожної з держав колишніх республік Радянського Союзу, як визначати себе стосовно цієї війни. Але ми беззастережно вважаємо, що Україна є державою-переможницею у Другій світовій війні. В результаті переговорів у Тегерані, Ялті та Потсдамі незалежними стали Польща, Чехословаччина, Румунія, Болгарія, Югославія.

Україна ж не стала, бо не мала своєї держави.

І тепер, коли ми її маємо, кожен українець, кожен громадянин держави повинен знати, що його моральне, матеріальне і нарешті фізичне існування може бути забезпечене тільки в незалежній Україні. І пам'ять про Другу світову війну -  пам'ять незалежної держави Україна", - зазначив І.Юхновський.

На переконання І.Юхновського, Україна належить до держав-переможниць над нацизмом. "Ми дивимося на Другу світову війну як нація, що боролася за повну незалежність України як від німецького нацизму, так і проти російського більшовизму. Це пам'ять достойного народу, вдячних тепер сущих і прийдешніх поколінь", - сказав він.

І.Юхновський, відзначивши, що Верховна Рада після Революції Гідності і перед лицем агресії Росії є доленосною Радою в історії України, звернувся до народних депутатів з пропозицією на базі нинішньої Верховної Ради створити двопалатний парламент - Сенат і Національні Збори, 100 на 350. "Перший створює стратегію і регламенти, другий - закони. Місцеве самоврядування має бути тільки на рівні громад і районів. Області - це проміжна ланка, яка не має свого власного бюджету і об'єднує державну владу й самоврядні райони. Треба вирішити питання дублювання державної виконавчої влади між Президентом і Прем'єр-міністром: або президентська республіка - тоді за жодних обставин не можуть бути розпущені Національні Збори, або парламентська республіка - Президент виконує протокольні обов'язки", - сказав він.

І.Юхновський як солдат минулої війни і учасник боїв привітав усіх з Днем Перемоги та з Днем примирення.

До учасників урочистого засідання від імені військовослужбовців Збройних Сил звернувся Герой України, учасник антитерористичної операції Володимир Гринюк. "Ми, нинішнє покоління захисників Вітчизни, особливо вклоняємося перед ветеранами Другої світової війни, бо саме наші діди й прадіди спільно з бойовими побратимами з інших країн звільнили Європу та відстояли право народів на мирне життя. Тоді, у 1945 році, здавалося, що довгоочікуваний мир на багатостраждальну землю Європи та України прийшов назавжди. Проте через 70 років цей мир, густо окроплений кров'ю воїнів Другої світової війни, був підступно порушений. У 2014 році Російська Федерація розв'язала проти України та всього світового порядку справжню військову агресію, яка отримала назву гібридної війни. Але планам захоплення нашої держави не судилося здійснитися", - наголосив він.

В.Гринюк відзначив, що стійкість і мужність учасників антитерористичних операцій у поєднанні з всеукраїнським волонтерським рухом на підтримку армії стали несподіванкою для озброєних російсько-терористичних військ. Українські військові зупинили агресора, обмеживши його просування вглиб нашої держави окремими районами Донецької та Луганської областей.

В.Гринюк також зазначив, що за останній рік багато зроблено щодо зміцнення боєздатності нашої армії. Збройні Сили України набули безцінного бойового досвіду, поповнилися навченим і підготовленим особовим складом, новим озброєнням та військовою технікою.

Він запевнив присутніх, що нинішнє покоління захисників рідної землі буде гідним своїх славних дідів та прадідів, які 70 років тому перемогли нацизм. "Знахабнілий ворог, який топче сьогодні святу українську землю, обов'язково знайде свій безславний кінець та буде викинутий на звалище історії", - наголосив В.Гринюк.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Андрій Парубій оголосив урочисте засідання закритим.

У сесійній залі пролунав Державний Гімн України.