Новини

20 вересня 2019, 17:56

Засідання Верховної Ради

докладніше
20 вересня 2019, 17:40

Народні депутати підтримали за основу проект Закону про внесення змін до Митного кодексу щодо захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України

докладніше
20 вересня 2019, 17:27

Народні депутати підтримали за основу проект Закону про зміни до законодавства щодо застосування Збройними Силами України та Державною спецслужбою транспорту бойової техніки, зброї та спецзасобів в особливий період

докладніше
20 вересня 2019, 17:15

Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України «Про оборону України» щодо організації оборони держави»

докладніше
20 вересня 2019, 17:10

Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні»

докладніше
20 вересня 2019, 16:58

Народні депутати підтримали за основу проект Закону про внесення змін до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»

докладніше
20 вересня 2019, 16:45

Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку кінематографії в Україні»

докладніше
20 вересня 2019, 16:37

Проведено установче засідання Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській Асамблеї Ради Європи

докладніше
20 вересня 2019, 16:35

Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг»

докладніше
20 вересня 2019, 16:10

У Верховній Раді відбулося перше засідання Книжкового клубу «Саміт з книгою»

докладніше
20 вересня 2019, 16:00

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендує Верховній Раді ухвалити в цілому зміни до Закону України "Про оборону України"

докладніше
20 вересня 2019, 15:58

Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг»

докладніше
20 вересня 2019, 15:30

Комітет з питань інтеграції України з Євросоюзом визнав низку законопроектів такими, що за своєю метою відповідають цілям Угоди про асоціацію, проте потребують доопрацювання з метою комплексного врахуванням норм Конвенції ООН проти корупції

докладніше
20 вересня 2019, 14:30

21 вересня буде проведено благодійний турнір з футболу «Кубок Верховної Ради України IX скликання»

докладніше

Канал Рада 

Програма стажування молоді в Апараті Верховної Ради України

Програма стажування молоді в Апараті Верховної Ради України у 2019 році 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Звіти депутатів
Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів НКРЕКП Портал відкритих даних
Децентралізація влади
30 жовтня 2018, 12:14

 Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України 

У Верховній Раді відбулася дискусія: «Держбюджет 2019: політика енергоефективності і енергетичної модернізації, чи високих тарифів і бюджетних субсидій» (відео)

  Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки провів дискусію на тему: «Держбюджет 2019: політика енергоефективності і енергетичної модернізації, чи високих тарифів і бюджетних субсидій».
У заході взяли участь народні депутати Віктор Галасюк, Сергій Мельник, Дмитро Андрієвський, Олексій Рябчин, віце-прем'єр-міністр України Геннадій Зубко, Голова НКРЕКП Оксана Кривенко, голова Держенергоефективності Сергій Савчук, заступник Міністра фінансів України Юрій Джигир та інші представники виконавчої влади України, міжнародних та громадських організацій, експертного середовища.

Відкриваючи засідання, перший заступник голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський, наголосив: «Верховна Рада прийняла у першому читанні державний бюджет на 2019 рік. І, з нашої точки зору, питання енергоефективності української економіки потребує більш детальної і глибокої уваги, оскільки, історично так склалося, що в силу зношеності основних фондів, економіка України є однією із найбільш енергоємних».

За його словами, «питання енергоефективності, зменшення енергетичних витрат на одиницю продукції ВВП, на сьогодні є не тільки питанням безпеки, а й питанням виживання багатьох українських родин. Особливо, після вимушеного підняття ціни на газ на 23 відсотки, що спричинило підняття тарифів для населення».

«Ми повинні зробити все, щоб обсяг енергетичних ресурсів, які лягають в основу тарифної політики, був мінімізований за рахунок запуску процесів використання інновацій, фінансових інструментів. З цією метою Верховна Рада у співпраці з Кабінетом Міністрів прийняла ряд важливих законопроектів, зокрема, про створення Фонду енергоефективності, про комерційний облік, про енергоефективність будівель та інші», - сказав перший заступник голови Комітету.

О.Домбровський зауважив, що, не зважаючи на прийняті рішення і ті результати, які ми сьогодні маємо, необхідно проведення фахової дискусії, оскільки, в процесі реалізації політики енергоефективності, наприклад, на такий дієвий механізм, як «теплі кредити», поточного року коштів не вистачило – вони закінчились уже в травні-червні. У бюджеті на наступний рік на дану програму поки що передбачено 400 мільйонів гривень, що «надто мало».

Перший заступник голови Комітету розповів, що є ряд ключових секторів, стосовно яких держава повинна мати окрему політику щодо інструментів енергоефективності:

 - приватний сектор – досить успішно модернізується в рамках програми «теплі кредити» і скорочує споживання газу;

 - державний сектор - споживає близько 40 відсотків енергоресурсів на теплопостачання і потребує значної модернізації з метою підвищення енергоефективності. З даною метою застосовується механізм енергосервісних контрактів;

 - житлово-комунальний сектор – збільшив споживання газу, однак з 2019 року має запрацювати Фонд енергоефективності;

 - промисловий сектор – потребує модернізації і великих капіталовкладень. Держава має знайти механізми для допомоги, зокрема, здешевлення кредитів.

«Ми маємо створити програми енергоефективності, які будуть випереджати програми росту енергетичних ресурсів для збільшення ВВП, інакше, ми продовжимо рухатись по шляху дуже затратної економіки», - наголосив О.Домбровський.

Очільник Комітету підкреслив: «За останні чотири роки Парламент і Уряд зробили надзвичайно багато з точки зору руху вперед в політиці енергоефективності, що стосується законодавчих актів, нормативних актів і пошуку інструментів, але швидкість нашого руху по цьому шляху є абсолютно неконкурентоздатною, надто повільною». Він закликав представників інших комітетів Верховної Ради до активної співпраці в питанні підвищення енергоефективності усіх секторів.

О.Домбровський також наголосив, що покладає великі надії на новостворений Фонд енергоефективності.

«Енергоефективна Україна – це питання і національної безпеки, і енергетичної незалежності, і елемент національної ідеї країни», - сказав народний депутат.

Виступаючи на засіданні, голова Комітету з питань промислової та підприємництва Віктор Галасюк також наголосив, що питання енергоефективності - це питання національної безпеки і в вимірі енергонезалежності країни, і в економічному вимірі.

«На жаль, замість того, щоб робити дійсно сміливі та амбітні кроки, щоб прив’язати інвестиції в енергомодернізацію до обсягу субсидій і не перекладати кошти з кишені громадян в кишеню олігархів, а реально вирішувати проблеми, сьогодні дані проблеми, які накопичувались роками, перекладаються на плечі промисловості і домогосподарств», - підкреслив парламентарій.

Так, за його словами, ціна на газ для української промисловості - одна з найдорожчих в Європі, що робить і не конкурентоздатною, а деякі галузі, наприклад, «хімічну, викреслює зі світової економічної мапи». Сьогодні те ж саме намагаються зробити і з населенням України, піднімаючи тарифи. На думку голови Комітету: «Це є подвійний удар, оскільки, з одного боку, МВФ виступає проти підвищення соціальних стандартів, а з іншого - за підвищення ціни на енергоносії до світового паритету. І це відбувається на фоні від’ємної частки заощаджень в українській економіці – мінус 0,7 відсотків».

Водночас, В.Галасюк висловив власне бачення альтернативи такій політиці: «Збільшення фінансування «теплих кредитів» і енергомодернізації; збільшення видобутку власних енергоресурсів; встановлення чесної і обгрунтованої ціни на енергоносії».

Окрім того, на його думку, система субсидіювання не стимулює зменшення споживання газу. «Потрібно всебічно обговорити і встановити соціальну норму споживання газу, яка б мала стимулюючий характер», - зазначив депутат.

Своїм баченням проблеми також поділився перший заступник голови Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства житлово-комунального Дмитро Андрієвський.

Він зазначив: «У Комітеті ми провели аналіз ефективності окремих заходів у цій галузі. Завдяки йому можна побачити, що комплексний підхід до термомодернізації (це і встановлення лічильників, і утеплення будинку), можуть дати до 50% економії у платіжках громадян. Тому я впевнений, що альтернативи проведенню заходів із термомодернізації нема. І це, я думаю, дуже чітко розуміє Уряд, а тому у нас є всі підстави побачити збільшення фінансування програм, які проводить Держенергоефективності, і в першу чергу програми “теплих кредитів”».

 Д.Андрієвський висловив побоювання, що прогалини в законодавстві можуть завадити ефективному використанню коштів новоствореного Фонду енергоефективності.

Віце-прем'єр-міністр України Геннадій Зубко у своєму виступі наголосив на необхідності пошуку комплексних рішень, які б мали збалансований ефект та враховували інтереси і потреби усіх учасників.

«Ми маємо не стільки дивитись на ціну на газ, а й на те, як зменшити комунальні рахунки. А це питання енергоефективності», - сказав Г.Зубко.

Крім того, віце-прем’єр-міністр запропонував, як певну новацію, ввести житлово-комунальну інспекцію на місцях, яка відстежуватиме якість теплопостачання.

«Ми будемо говорити з народними депутатами про введення житлово-комунальної інспекції. Тому що сьогодні громадяни працюють тільки з Держспоживстандартом. Ми вважаємо, що такого інституту недостатньо. Потрібно ще на рівні муніципалітетів давати можливість, щоб люди мали конкретний орган, куди вони будуть звертатися і перевіряти, чи дійсно є теплова енергія та чи вона надається в тій кількості, як зазначено в рахунках, а також чи відповідає температурному режиму», - розповів він.

Щодо питання запуску роботи Фонду енергоефективності Г.Зубко зазначив: «Зараз йде конкурсний відбір членів наглядової ради Фонду енергоефективності, яка буде повноважна приймати всі важливі рішення. У І кварталі 2019 року фонд буде запущений». За його словами, до статутного капіталу Фонду з держбюджету буде направлено 1,5 млрд грн, ще 3 млрд грн готові надати міжнародні партнери.

За словами голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергія Савчука, спільно з депутатським корпусом запроваджено ринок енергосервісу. Завдяки виваженій законодавчій базі у різних бюджетних закладах вже реалізується близько 200 ЕСКО-договорів на суму понад 200 мільйонів гривень: «При цьому, ми разом із зацікавленими сторонами працюємо над удосконаленням механізму енергосервісу. Актуальні для гравців ринку питання вже ідентифіковано та розробляються відповідні законодавчі зміни», - сказав С.Савчук.

За підсумками дискусії учасники зустрічі дійшли згоди, що питання енергоефективності це питання енергетичної безпеки держави. Енергетична політика потребує чесних, прозорих та водночас прагматичних рішень. Саме такі кроки дозволять зберегти не лише енергетичний потенціал, а і соціальний, людський потенціал країни.