Новини

12 грудня 2019, 11:03

Ранкове пленарне засідання Верховної Ради України (відео) (оновлюється)

докладніше
12 грудня 2019, 09:16

Члени Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування провели зустріч з делегацією Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи

докладніше
12 грудня 2019, 09:04

Питання порядку денного, заплановані до розгляду на черговому пленарному засіданні 12 грудня

докладніше
11 грудня 2019, 18:36

У Комітеті з питань гуманітарної та інформаційної політики презентували організаційну модель забезпечення реалізації державної культурної та інформаційної політики

докладніше
11 грудня 2019, 18:22

Перехід на масштабний електронний документообіг в країні почнеться саме з Парламенту, - Вячеслав Штучний

докладніше
11 грудня 2019, 17:51

Комітет з питань правоохоронної діяльності заслухав інформацію керівництва Міністерства внутрішніх справ і Національної поліції про хід і результати досудових розслідувань кримінальних проваджень щодо пожеж в м. Одеса

докладніше
11 грудня 2019, 17:12

Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендує Верховній Раді прийняти за основу і в цілому проект Закону «Про внесення зміни до ст. 1 Закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей"

докладніше
11 грудня 2019, 14:46

Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України розглянув ряд проектів законів та постанов

докладніше
11 грудня 2019, 13:48

У Верховній Раді України розпочинається проведення функціонального та інституційного аналізу Апарату

докладніше
11 грудня 2019, 13:24

Комітет з питань аграрної та земельної політики розпочав розгляд у другому читанні законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення

докладніше
11 грудня 2019, 09:13

Комітет з питань антикорупційної політики рекомендує Верховній Раді прийняти за основу та в цілому зміни до Закону «Про Вищий антикорупційний суд» у зв'язку з прийняттям змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень

докладніше
10 грудня 2019, 19:25

Заступник голови Комітету з питань антикорупційної політики Олена Мошенець провела особистий прийом громадян

докладніше
10 грудня 2019, 18:08

Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування провів круглий стіл на тему: «Результати реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення надання медичної допомоги в окремих науково-дослідних установах НАМН України»

докладніше
10 грудня 2019, 17:31

Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів у порядку контролю розглянув питання "Про стан виконання рішень Конституційного Суду України"

докладніше

Канал Рада 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Звіти депутатів
Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів НКРЕКП Портал відкритих даних
Децентралізація влади
04 жовтня 2018, 16:00

 Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України 

У Верховній Раді проведено круглий стіл на тему: «Депутатський імунітет та індемнітет. Зміни до Конституції» (відео)

 
Організаторами міжнародного круглого столу виступили: Програма USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», Центр політико-правових реформ, Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія Ради Європи) спільно з Міжнародним Інститутом демократії і сприяння виборам (International IDEA), за підтримки Європейського Союзу.

В ході заходу були висловлені позиції депутатських фракцій та груп щодо питання депутатського імунітету та індемнітету, а також заслухані експертні висновки щодо доцільності скасування чи обмеження депутатського імунітету, та його імовірного впливу на систему стримувань і противаг.

Відкриваючи засідання, директор Програми USAID РАДА, член Конституційної комісії Ігор Когут наголосив на актуальності даного питання. Водночас, він зазначив, що наразі не йдеться про цілковите скасування недоторканності, але про її обмеження.

«Депутатська недоторканність є частиною європейської конституційної традиції, разом з тим, це питання у різних країнах Європи на практиці вирішується по-різному», - зазначив під час круглого столу глава Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг. За його словами, у політичних системах, які довго функціонують і побудовані на принципах верховенства права, члени парламенту користуються адекватним захистом за допомогою інших механізмів і не потребують спеціального імунітету.

На думку М.Енберга, головним аргументом у цій дискусії є необхідність забезпечення принципу рівності перед законом, що є одним із складових верховенства права.

Проте, за його словами, Венеціанська комісія ще у 2015 році зазначила, що у політичних системах із вразливою демократією, яка є в Україні, повне скасування депутатської недоторканності є небезпечним для функціонування та забезпечення автономії парламенту.

Присутня на круглому столі представник Агентства США з Міжнародного розвитку (USAID) Елісон Кейс зазначила, що мета її організації допомогти депутатам знайти консенсус у питанні депутатського імунітету.

Народні депутати під час засідання зазначили, що, згідно з чинним законодавством, у разі неухвалення рішення стосовно депутатської недоторканності нинішнім складом парламенту і перенесення розгляду даного питання на наступне скликання, процедуру внесення змін до Конституції України потрібно буде починати з початку.

Під час круглого столу наголошувалося, що всі найбільші фракції, які є у нинішньому складі Верховної Ради, йшли на вибори із обіцянкою про зняття недоторканності з депутатів і тепер залишається питання, чи будуть ці обіцянки реалізовані.

Присутні на засіданні депутати від фракції «Народний фронт», підтримуючи скасування депутатського імунітету, висловили сумнів, що нинішній склад парламенту проголосує за дане питання. «Ніхто не хоче підписувати собі вироки, які дуже часто матимуть не кримінальний, а політичний характер», - зазначила народний депутат Вікторія Сюмар.

На думку депутатів, компромісним варіантом наразі міг би стати індемнітет, який означає, що член парламенту не несе юридичної відповідальності поза парламентом за свої висловлювання і голосування у парламенті та його органах.

Народний депутат Валерій Карпунцов також висловився за пошук консенсусу в обговорюваному питанні, зазначивши, що скептично ставиться до можливості швидкого його вирішення.

Присутніх ознайомили із висновками міжнародних експертів із даного питання.

Зокрема, Центр політико-правових реформ «вважає передчасним повне скасування депутатського імунітету в Україні через загрози послаблення парламентаризму та порушення балансу гілок влади в умовах тяжіння інституту Президента до авторитаризму та низької конституційної культури».

*** 19 липня 2017 року народні депутати внесли до Верховної Ради законопроект про внесення змін до Конституції України , яким пропонується скасування депутатської недоторканності на наступний день після опублікування закону (№6773).

17 жовтня 2017 року був внесений президентський законопроект (№7203), який передбачає обмеження депутатської недоторканності з 1 січня 2020 року.

Парламент проголосував за включення обох законопроектів до порядку денного сьомої сесії та направив до Конституційного суду.

Конституційний суд визнав обидва пропонованих законопроекти такими, що відповідають Конституції України.

20 вересня 2018 року парламент проголосував за проект Постанови про подальшу роботу над законопроектом про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів) (№7203/П1) – за основу та в цілому.

Термін подання пропозицій та поправок до законопроекту спливає 19 жовтня 2018 року.