Новини

19 липня 2019, 15:03

У Верховній Раді відкрито Освітній центр

докладніше
19 липня 2019, 11:36

Під час роботи Х сесії Верховної Ради України 8-го скликання особисті прийоми громадян головами комітетів та депутатських фракцій відвідали 390 громадян

докладніше
19 липня 2019, 10:29

Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування за період десятої сесії провів 9 засідань, на яких розглянуто 61 питання

докладніше
19 липня 2019, 09:33

Огляд головних тем «Голосу України» від 19 липня

докладніше
18 липня 2019, 19:35

І. Геращенко: «Європарламент підтримав резолюцію із вимогою до РФ щодо негайного звільнення усіх бранців Кремля»

докладніше
18 липня 2019, 19:18

Андрій Парубій: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України"

докладніше
18 липня 2019, 17:07

У Комітеті у закордонних справах презентовано проведення міжнародної конференції на тему: "Демократія в дії"

докладніше
18 липня 2019, 16:29

У Верховній Раді відбулася національна конференція "Законодавче регулювання медіації в Україні"

докладніше
18 липня 2019, 15:50

Завершились Програма стажування молоді в Апараті Верховної Ради у 2019 році та Програма стажування випускників німецьких ВНЗ в Апараті Верховної Ради України

докладніше
18 липня 2019, 14:59

Комітет у закордонних справах направив звернення новообраним членам Європейського Парламенту

докладніше
18 липня 2019, 13:40

І. Геращенко: «Наше завдання - зберегти санкційний тиск ЄС проти РФ та зафіксувати в резолюції вимогу до Росії звільнити усіх бранців Кремля»

докладніше
18 липня 2019, 09:34

Огляд головних тем «Голосу України» від 18 липня

докладніше
17 липня 2019, 17:06

Голова Верховної Ради України заявив, що скликання позачергової сесії має відбуватись у відповідності до чинного законодавства

докладніше
17 липня 2019, 11:15

Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності за час роботи десятої сесії Верховної Ради України восьмого скликання провів 10 засідань, на яких розглянуто 60 питань

докладніше

Канал Рада 

Програма стажування молоді в Апараті Верховної Ради України

Програма стажування молоді в Апараті Верховної Ради України у 2019 році 

3D-тур відкриває Парламент України 

Верховна Рада України у соціальних мережах

twitter  facebook  youtube


Звіти депутатів
Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів НКРЕКП Портал відкритих даних
Децентралізація влади
04 жовтня 2018, 16:00

 Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України 

У Верховній Раді проведено круглий стіл на тему: «Депутатський імунітет та індемнітет. Зміни до Конституції» (відео)

 
Організаторами міжнародного круглого столу виступили: Програма USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», Центр політико-правових реформ, Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія Ради Європи) спільно з Міжнародним Інститутом демократії і сприяння виборам (International IDEA), за підтримки Європейського Союзу.

В ході заходу були висловлені позиції депутатських фракцій та груп щодо питання депутатського імунітету та індемнітету, а також заслухані експертні висновки щодо доцільності скасування чи обмеження депутатського імунітету, та його імовірного впливу на систему стримувань і противаг.

Відкриваючи засідання, директор Програми USAID РАДА, член Конституційної комісії Ігор Когут наголосив на актуальності даного питання. Водночас, він зазначив, що наразі не йдеться про цілковите скасування недоторканності, але про її обмеження.

«Депутатська недоторканність є частиною європейської конституційної традиції, разом з тим, це питання у різних країнах Європи на практиці вирішується по-різному», - зазначив під час круглого столу глава Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг. За його словами, у політичних системах, які довго функціонують і побудовані на принципах верховенства права, члени парламенту користуються адекватним захистом за допомогою інших механізмів і не потребують спеціального імунітету.

На думку М.Енберга, головним аргументом у цій дискусії є необхідність забезпечення принципу рівності перед законом, що є одним із складових верховенства права.

Проте, за його словами, Венеціанська комісія ще у 2015 році зазначила, що у політичних системах із вразливою демократією, яка є в Україні, повне скасування депутатської недоторканності є небезпечним для функціонування та забезпечення автономії парламенту.

Присутня на круглому столі представник Агентства США з Міжнародного розвитку (USAID) Елісон Кейс зазначила, що мета її організації допомогти депутатам знайти консенсус у питанні депутатського імунітету.

Народні депутати під час засідання зазначили, що, згідно з чинним законодавством, у разі неухвалення рішення стосовно депутатської недоторканності нинішнім складом парламенту і перенесення розгляду даного питання на наступне скликання, процедуру внесення змін до Конституції України потрібно буде починати з початку.

Під час круглого столу наголошувалося, що всі найбільші фракції, які є у нинішньому складі Верховної Ради, йшли на вибори із обіцянкою про зняття недоторканності з депутатів і тепер залишається питання, чи будуть ці обіцянки реалізовані.

Присутні на засіданні депутати від фракції «Народний фронт», підтримуючи скасування депутатського імунітету, висловили сумнів, що нинішній склад парламенту проголосує за дане питання. «Ніхто не хоче підписувати собі вироки, які дуже часто матимуть не кримінальний, а політичний характер», - зазначила народний депутат Вікторія Сюмар.

На думку депутатів, компромісним варіантом наразі міг би стати індемнітет, який означає, що член парламенту не несе юридичної відповідальності поза парламентом за свої висловлювання і голосування у парламенті та його органах.

Народний депутат Валерій Карпунцов також висловився за пошук консенсусу в обговорюваному питанні, зазначивши, що скептично ставиться до можливості швидкого його вирішення.

Присутніх ознайомили із висновками міжнародних експертів із даного питання.

Зокрема, Центр політико-правових реформ «вважає передчасним повне скасування депутатського імунітету в Україні через загрози послаблення парламентаризму та порушення балансу гілок влади в умовах тяжіння інституту Президента до авторитаризму та низької конституційної культури».

*** 19 липня 2017 року народні депутати внесли до Верховної Ради законопроект про внесення змін до Конституції України , яким пропонується скасування депутатської недоторканності на наступний день після опублікування закону (№6773).

17 жовтня 2017 року був внесений президентський законопроект (№7203), який передбачає обмеження депутатської недоторканності з 1 січня 2020 року.

Парламент проголосував за включення обох законопроектів до порядку денного сьомої сесії та направив до Конституційного суду.

Конституційний суд визнав обидва пропонованих законопроекти такими, що відповідають Конституції України.

20 вересня 2018 року парламент проголосував за проект Постанови про подальшу роботу над законопроектом про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів) (№7203/П1) – за основу та в цілому.

Термін подання пропозицій та поправок до законопроекту спливає 19 жовтня 2018 року.