12 лютого 2009, 10:22

Народні депутати пропонують посилити кримінальну відповідальність за хабарництво

Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує Верховній Раді прийняти за основу проект закону про внесення змін до деяких законів України (щодо протидії хабарництву).

Законопроектом (реєстр. №3428), поданим народним депутатом А.Гриценком, пропонується у ст. 67 Кримінального кодексу доповнити перелік обставин, що обтяжують покарання ще двома - "вчинення злочину особою, у зв'язку з виконанням нею службового обов'язку" та "вчинення злочину з корисливих мотивів".

Автор також пропонує доповнити ст. 368 Кримінального кодексу такими кваліфікуючими ознаками як отримання хабара у "надзвичайно великих розмірах", "службовцями органів місцевого самоврядування", "суддями, прокурорами, слідчими". Також пропонується розширити перелік засуджених, які відповідно до Закону "Про застосування амністії в Україні" не підпадають під дію амністії. Такими особами, зокрема, пропонується визнати "засуджених за отримання хабара в надзвичайно великому розмірі".

Проектом за отримання хабара в надзвичайно великому розмірі передбачається встановити покарання:

- у загальному випадку - позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років;

- для осіб, які займають відповідальне або особливо відповідальне становище, крім суддів, прокурорів, слідчих, - позбавлення волі на строк п'ятнадцять років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна;

- для суддів, прокурорів, слідчих - довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.

Народний депутат А.Гриценко аргументував необхідність якнайшвидшого прийняття закону тим, що "хабарництво і корупція в державі набули вкрай небезпечних масштабів і вже стали реальною загрозою національній безпеці України". За його словами, "особливо небезпечними хабарництво та корупція є в органах державної влади, у правоохоронних та судових органах, які мали б забезпечувати неухильне дотримання Конституції та законів України, захист прав і свобод людини і громадянина. Однак цього не відбувається".

А.Гриценко назвав корупцію і хабарництво системними явищами, для викорінення яких потрібні системні дії та механізми. "Однак, за будь-яких умов, дієва протидія хабарництву та корупції передбачає невідворотність і адекватність покарання корупціонерів і хабарників", - наголосив він.

Члени Комітету під час обговорення зазначали, що законопроект є актуальним і потребує першочергового розгляду Верховною Радою. На думку парламентаріїв, заслуговує на увагу пропозиція щодо визнання службовими особами, що займають відповідальне становище, деяких службовців органів місцевого самоврядування, оскільки їхні повноваження, зазвичай, є не менш значними, аніж повноваження державних службовців аналогічної категорії. Також пропонується винести в окрему категорію суддів, прокурорів, слідчих.

Народні депутати висловили кілька зауважень і щодо окремих норм законопроекту, які, на їхню думку, можна доопрацювати.

Комітет підтримав законопроект, ухвалення якого, як підкреслювали парламентарії, сприятиме ефективнішій боротьбі з корупцією і хабарництвом у державі.